İnternetin fişi çekilirken.. Biz Yasaklara Direniriz “Uygar Dünya” sizin olsun!

Deniz Kurtul – Mart 2014

twitterPerşembe akşamından itibaren twitter’a erişim yasağının konulması ve ertesinde gerçekleşen olayları özetlemeye gerek yok. Herkesin malumu zaten.

Twitter yasağını RTE dışında kimse çok büyük bir cüretle savunamadı. Her türlü AKP savunusu ile bizleri artık daha fazla dumura uğratamayan Nagehan Alçı bile “twitter yasağının çok uzun sürmeyeceğini, seçimlerden sonra sona ereceğini” tahmin ettiğini söyledi.

Twitter merkezi bir altyapıya dayalı ticari bir girişim. Açılan hesaplara dair kullanıcı bilgileri ABD merkezli şirketin elinde bulunuyor, ve tüm iletişim twitter’ın sağladığı sunucular üzerinden geçerek dağılıyor. Şifreleme sistemi twitter kullanıcısı ile takipçileri arasındaki iletişimin tamamını (uçtan uca) değil, twitter kullanıcısı ile twitter sunucuları arasındaki iletişimi şifreliyor. İletişim trafiği, twitterın sunucuları noktasında çıplak yani okunabilir hale geliyor. Twitter şirketi kullanıcılardan hasat ettiği bilgileri üçüncü partilere satmak dahil ticari olarak kullanıyor. Dolayısıyla bu sistem kullanıcıya twitter şirketine ve ticari ortaklarına güvenebileceğimiz kadar güvenlik vaad ediyor. (Bu da twitter ABD yasalarına tabi bir şirket olduğundan ABD hükümetinin de bu bilgilere erişebilmesi demek.)

Bununla beraber, twitter pratikte ABD dışındaki kullanıcılarına, en büyük tehdit olan kendi devletlerine karşı belli bir güvenlik seviyesi sunmuş oluyor. Çoğu kullanıcıların bu platform üzerinde birbiriyle kurdukları ilişkilenme biçimi açısından da, biz özgürlükçü komünistlerin doğrudanlık ve yataylık ilkesine oldukça uygun ve faydalı. Twitter yasağına ve benzeri tüm sansür ve baskılara şiddetle ve ısrarla karşı çıkmalı, elimizdeki tüm yöntemlerle direnmeliyiz. Ancak yasağa karşı çıkarken “Uygar Dünya”dan kopmak ya da Batı kadar demokratik olamamak söylemi üzerinden ilerlemek çok da doğru bir başlangıç noktası değil diye düşünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti gibi ülkelerin aksine ideolojik olarak zayıf olmayan, emperyalizmin nimetleri ile çelişkilerin üzerini örtebilme olanağı olan “Uygar Dünya”da twitter çok büyük bir tehlike olarak algılanmayabilir. Gelgelelim bunu “Uygar Dünya”nın ne kadar özgür ve demokratik olduğu ve twitter’ın da bunun göstergesi olduğu alt metnini vermekten en azından kendisini devrimci olarak tanımlayanlar özenle kaçınmalıdır diye düşünüyorum. A partisinin gidip yerine B partisinin gelmesinin ötesinde var olan mülkiyet ilişkilerinin yıpranacağı bir durumda “Uygar Dünya”nın ne kadar özgürlükçü olacağını tartışmaya gerek var mıdır? Twitter ve engellemelere dair yapılan şu günkü propagandif referansların birçoğu birçok şeyde olduğu gibi twitter üzerinden de “Uygar Dünya”nın özgür olduğu ilüzyonunu güçlendiriyor.

Tıpkı uzun zamandır verilen ve güncelliğini koruyan “düşünce ve ifade özgürlüğü” mücadelesi gibi “haberleşme ve bilgi alma özgürlüğü” mücadelesine devam etmek çok önemli ve kritiktir. Bir arkadaşımın uyarısı ile farkına vardığım üzere alıntı yapmayı seviyorum. Durruti, “Burjuvazi tarih sahnesinde çekilirken geride enkaz bırakacaktır” demiştir. Özgürlük mücadelesi yükseldikçe sadece twitter’a değil internete de erişimimizin kısıtlanacağını öngörmek için kahin olmamıza gerek yok.  Sadece burjuvazinin “normal” partiler yoluyla iktidarı değil, genel olarak sınıflı düzenlerin her türlü merkezi iktidarı bu tür önlemlere başvuracaktır. Özgürlük için mücadele ederken organize olamamamız için her türlü teknik imkanı elimizden almaya çalışacaklardır. Bu teknik olduğu kadar politik bir sorundur ve iki düzeyde birden karşı konulmalıdır.

Bu noktada sıkça gördüğümüz bir başka hata da internet üzerinde DNS ayarlarını değiştirmek ya da VPN kullanmak gibi (geçici olabilecek veya bazı kullanıcılar için külfetli) teknik çözümlerin varlığına dayanarak kısıtlamaların kaçınılmaz olarak etkisiz ve önemsiz olacağını düşünmek. Oysa bu kullanıcılar ile engelleyiciler arasında bir silahlanma yarışıdır ve çıta her yükseldiğinde kullanıcıların daha az becerikli bir kısmı son engel teknolojisinin gerisinde kalmakta, engeli aşanlar ise kullanım deneyimi açısından biriken kayıplar yaşamaktadır. Ne demek istediğimi daha iyi anlamak için internetin yurtdışı erişimi tamamen kesilmeden düşmeyecek son sığınaklardan biri olan TORBrowser’ın sunduğu deneyimi şimdiden deneyip görün. Düşük bir hız sizi bekliyor ve tarayıcı eklentilerinize de veda etmek durumundasınız.

Yine aynı arkadaşımın anlatımıyla meshnet isimli bir projeden de bilgi sahibi oldum ve açıkçası heyecan duydum. Yazının sonunda bilgi edinebileceğiniz birkaç link de bulabilirsiniz. Özet olarak anladığım kadarıyla bir servis sağlayıcı üzerinden değil merkezi olmayan şekilde sunucularımızı yayınlayabileceğimiz ve merkezi olarak denetlenemeyecek bir network olarak tanımlanabilir. Wireless teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hem evlerimizdeki modemler hem de akıllı telefonlar ile örümcek ağı misali bir network oluşturmak gün geçtikçe teknik anlamda daha fazla mümkün oluyor. Bu durumda teknik anlamda herhangi bir bilgiye erişimin kesilemeyeceği, üstelik merkezi ticari İnternet Servis Sağlayıcıları’ndan ekonomik anlamda da bağımsız olan bir alt yapı oluşabilecek.

NetworkTopology-FullyConnectedGelecekte “Solidaridad Obrera”yı basacağımız matbaa neden Meshnet olmasın? Tıpkı yayınlarımızı yasakladıklarında fanzinlere yöneleceğimiz gibi, emekleme evresinde olmakla beraber meshnet orta vadede kullanışlı bir teknik çözüm olabilir. Mevcut internet yapısı toptan toplumsal mücadele açısından kullanışsız hale gelmeye başlarsa meshnet ile bir karşı alternatif inşaa etmemiz gerekebilir.

Basit bir DNS değişikliğinden komple bir alternatif altyapı olan Meshnet’lere uzanan bu alandaki teknik çözümlere alışmamız şart, ancak bunlar politik çözüm icin mücadele ederken felç olmamamızı sagladığı ölçüde anlamlı. Politik sorunlar nihai olarak mutlaka politik çözümler gerektirir. Bunun düzlemi de az çok bellidir: bilinçlen(dir)me, örgütlenme ve toplumsal mücadele.

Twitter’ın Kullanıcı hakları tercihleri:

http://tosdr.org/#twitter

https://en.wikipedia.org/wiki/Twitter#Privacy_and_security

Kişisel Güvenlik, Anonimlik çözümleri:

https://prism-break.org/tr/

https://kemgozleresis.org.tr/tr/

İnternet özgürlüklerini savunun STK’lar:

http://www.alternatifbilisim.org/wiki/Ana_Sayfa

http://korsanparti.org/

Meshnet:

https://projectmeshnet.org/

http://bianet.org/biamag/diger/150605-ozgur-ve-ucuz-internet-meshnet

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Güncel

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s